Dornova metóda a Breussova masáž

Dornova metóda,  ktorú poskytujeme v AMBIO Rehabilitačnom centre v Bratislave je pomenovaná podľa jej autora Dietera Dorna. Hlavnou myšlienkou tejto metódy je, že sa naše svaly vždy riadia podľa pozície kĺbov a chrbtice. Ak tie nefungujú tak, ako majú, potom svaly pokladajú zlé držanie tela za správne a teda držia naše telo v zlej pozícii.
Dornova metóda je jemná manuálna terapia, ktorá sa čoraz častejšie využíva pri bolestiach chrbtice a kĺbov, pri rôznych poruchách spojených so zlým držaním tela, ako sú napríklad neplodnosť, psychické problémy a iné. Pomocou tejto metódy sa posunuté medzistavcové platničky a kĺby jemným tlakom palca alebo celej ruky uvádzajú do správnej polohy. Kontroluje a napráva sa aj dĺžka dolných končatín, nakoľko je často príčinou vychýlenej panvy a nesprávnej polohy stavcov.
Nepoužívajú sa žiadne prudké a násilné pohyby, preto nedochádza k poškodeniu šliach, väzív alebo svalov. V porovnaní s inými metódami naprávania sa pri tejto metóde nesmie prekročiť prah bolesti. Základným predpokladom úspechu je aktívna spolupráca klienta pri ošetrovaní. Väčšinou ide o kyvadlový pohyb opačnej ruky alebo nohy podľa pokynov terapeuta.
Naprávanie stavcov a kĺbov samo osebe nestačí, pokiaľ ho nesprevádzajú aj samostatné cvičenia, ktoré stabilizujú novú pozíciu. K tomu, aby boli účinky trvalé, je nutné odstrániť aj nesprávne pohybové návyky, ako sú napríklad prekladanie nohy cez nohu, nesprávna poloha v sede pri počítači, nesprávne zdvíhanie a nosenie bremien alebo nesprávne predkláňanie sa. Pri liečbe touto metódou je vhodné prijímať veľké množstvo tekutín, aby sa telo stíhalo čistiť.
Nakoľko má veľká časť problémových pohybov psychickú príčinu, je Dornova metóda často kombinovaná s rôznymi energetickými terapiami a masážami. Najčastejšie využívaná je Breussova masáž, ktorú Vám AMBIO Rehabilitačné centrum v Bratislave tiež ponúka.
Breussova masáž je energeticko-manuálna masáž, pomocou ktorej sa uvoľňujú telesné aj psychické blokády. Masíruje sa priamo chrbtica a povrchové svaly veľmi pomalými a jemnými hmatmi. Do pokožky pri chrbtici sa vtiera ľubovníkový olej, ktorý zvyšuje hĺbkové uvoľnenie svalov a prispieva k regenerácii medzistavcových platničiek. Pri akútnych problémoch je to často jediná metóda, ktorú klient znesie.
Breussova masáž sa používa na uvoľnenie po ošetrení Dornovou metódou, ale aj ako príprava na toto ošetrenie.

Terapia vhodná pri:
- bolestiach chrbta, bedrových kĺbov, kolien, tenisovom lakti
- skolióze, lordóze, kyfóze, posunutej kostrči
- rozdielnych dĺžkach dolných končatín
- črevných ťažkostiach
- kŕčových žilách
 
Terapiu neodporúčame pri:
- osteoporóze
- nádorových ochoreniach
- gravidite
 
Trvanie terapie: 50 minút
Cena: 40 Eur